Przygotowując się do malowania pomieszczeń w mieszkaniu lub domu warto pomyśleć o zabezpieczeniu podłogi, stolarki otworowej oraz elementów przytwierdzonych w nich na stałe. Jak zatem zabezpieczyć powierzchnie, szykując się do remontu? Kilku porad udzielił nam ekspert z firmy Global Point - Wojciech Rybiński.
Grunt to podłoga„Prace remontowe należy rozpocząć od odpowiedniego zabezpieczenia podłogi , która jest najbardziej narażona zarówno na zabrudzenia, jak i uszkodzenia mechaniczne. Wybór przeznaczonych do tego celu materiałów jest spory. Z powodzeniem można użyć tektury litej, falistej, bądź grubej folii ochronnej. Tektura lita doskonale sprawdza się jako ochrona dla podłóg wykonanych z drewna, ponieważ powierzchnie te podatne są na zarysowania, a piasek lub kurz, który wypełnia całe pomieszczenie podczas prac remontowych, łatwo osadza się na ich powierzchni. Podczas przytwierdzania tektury do podłoża należy podzielić ją na kilka pasów, które później zostaną ułożone równolegle względem siebie. Warto pamiętać, że przy podłożach drewnianych, świeżo lakierowanych lub nowych, należy przymocować tekturę litą lub falistą, z czego tę drugą karbowaną stroną do góry. Każdy odcinek przyklejamy osobno, co w znacznym stopniu zaoszczędzi nam pracy w przypadku, gdy np. pod jeden kawałek materiału dostanie się zabrudzenie. W takiej sytuacji oderwiemy tylko jeden pas tektury, a pozostała warstwa ochronna podłogi pozostanie nienaruszona. Dodatkową zaletą materiału są praktyczne wymiary tektury marki Globall - 1mx15m. 1-2 rolki wystarczą, by zabezpieczyć podłogę w całym pomieszczeniu” – informuje Wojciech Rybiński i kontynuuje- „Do pozostałych rodzajów podłóg, jak np. wykonanych z gresów lub kafli ceramicznych, z powodzeniem może zostać wykorzystana tektura lita oraz falista lub gruba folia ochronna. Tak jak w przypadku tektury litej należy przygotować warstwę ochronną składająca się z kilku, osobno przymocowanych do podłoża, pasów. Zwróćmy uwagę, aby tektura, bądź folia, nie stykały się z dolną krawędzią ściany. Zaleca się zostawić 2-3 milimetrową szczelinę, która zostanie później zamaskowana kolejną warstwą papierowej taśmy.”
Folia dobra na wszystko
„Przed gruntownym remontem pomieszczenia powinniśmy wynieść z niego wszystkie elementy, które jesteśmy w stanie zdemontować. Jeżeli jednak nie możemy ich czasowo usunąć, warto zabezpieczyć je specjalną folią. Najcieńszą stosujemy na przedmioty o łagodnych, zaokrąglonych brzegach oraz tych których nie będziemy później przesuwać, czyli np. na żyrandol. Jeśli chcemy zabezpieczyć meble, rozsądniejszym rozwiązaniem będzie grubsza folia, np. ochronna gruba 4m x 5m marki Globall, która z pewnością nie rozerwie się na ich ostrych krawędziach. Podstawowym kryterium doboru materiałów ochronnych jest rodzaj zabezpieczanej powierzchni. Równie istotne jest, aby dobrać folię w zależności od charakteru prac, jakie mamy zamiar przeprowadzić. Jeśli zależy nam jedynie na odświeżeniu koloru ścian, wystarczy zaopatrzyć się w tzw. folię malarską. Jest ona cienka i idealnie sprawdzi się w roli ochrony przed niewielkim zabrudzeniem. Planując gruntowny remont, wraz ze skuwaniem tynków, lepiej zaopatrzyć się w znacznie grubszą folię ochronną. Nawet podczas kontaktu z gruzem, pozostanie ona nienaruszona”- wyjaśnia ekspert firmy Global Point.
Taśma do zadań specjalnych
„Taśmy są praktycznym elementem usprawniającym przeprowadzanie remontu. Przede wszystkim służą one do przymocowania materiałów ochronnych do podłoża oraz folii do przedmiotów, których nie byliśmy w stanie wynieść z pomieszczenia. W przypadku, gdy chcemy zabezpieczyć framugi, należy dokładnie okleić je taśmą malarską, która skutecznie chroni przed zabrudzeniem. Z kolei plastikowe oprawy gniazdek oraz włączników należy wcześniej zdemontować. Z powodu promieni UV, ramy okien warto ochronić taśmą 7-dniową. W przeciwieństwie do zwykłej taśmy, nie zwulkanizuje się ona pod wpływem promieni. W kwestii kaloryfera lub grzejnika musimy konieczne pamiętać, by go wcześniej zakręcić. W przeciwnym razie taśma przyklei się do gorącego metalu, bądź żeliwa, co może doprowadzić do tego, że się zwulkanizuje i pozostawi ślad. Istotne jest, aby przed malowaniem ścian zadbać także o dokładne rozpoznanie podłoża. Jeśli wykorzystujemy taśmę do wszelkiego rodzaju dekorów, np. malowania białego paska przy suficie, taśmę należy oderwać tuż po pomalowaniu powierzchni. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko, że odejdzie ona wraz z wyschniętą farbą” – przestrzega ekspert.
Przygotowując się do malowania ścian, trzeba zdać sobie sprawę, że nakładanie farby to już etap końcowy. Pamiętajmy, że w pierwszej kolejności powinniśmy poprawnie zabezpieczyć elementy znajdujące się w pomieszczeniu. Takie działanie pomoże nam skrócić czas późniejszego sprzątania oraz zminimalizuje ryzyko szkód podczas prac remontowych.
Dystrybutor: Globall
ul. Fabryczna 20B
55-093 Pietrzykowice
Globall jest marką należącą do firmy Global Point. Zajmuje się produkcją oraz dystrybucją akcesoriów malarskich. Kompleksowa oferta produktów pozwala wybierać spośród akcesoriów malarskich (m.in. kije, kuwety, wiadra,
mieszadła,) wałków malarskich, taśm malarskich oraz akcesoriów budowlanych (plandeki, worki), a także akcesoriów do okien i drzwi. Współpraca kierowana jest zarówno do profesjonalistów jak i do odbiorców DIY. W trosce o środowisko naturalne, systematycznie zwiększana jest ilość wyrobów produkowanych z surowców odnawialnych o czym użytkownicy informowani są na etykietach.
Link do strony artykułu: https://2fwww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/szykujemy-sie-do-remontu